Cheerleaders

Temat: Zmiany w 2010 roku
Jest już gotowa nowa wersja programu Fakt zawierająca zmiany w przepisach obowiązujących od 01.01.2010.

Została dodana nowa składka na Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP). Naliczanie tej składki przez pracodawcę jest uwarunkowane wykonywaniem przez pracownika zadań w szczególnych warunkach, w programie należy wpisać daty, w jakim okresie pracownik w takich warunkach pracował. Możemy te dane wprowadzić w oknie „Informacje o pracowniku” pod przyciskami Dane do ubezpieczenia -> Więcej.

Dodaliśmy aktualny wzór deklaracji VAT-7 wraz z potrzebnymi funkcjami wymaganymi do poprawnego wypełniania tej deklaracji.

Został również przygotowany nowy format plików (xml) do komunikacji z Programem Płatnik.

Wszystkie powyższe zmiany zostały dodane w wersji 2010.01.
Źródło: fakt.home.pl/forum/viewtopic.php?t=1457Temat: Błędy, błędy, błędy...
Testy przeprowadzone były na najnowszej wersji programu (choć składki za grudzień 2009 rozliczane w styczniu 2010 można jeszcze składać na starej wersji płatnika 7.003). W deklaracji DRA sa nowe pola dotyczące składki na FEP, ale nie dotyczą one składek płaconych w styczniu od wynagrodzeń wypłaconych w grudniu 2009. Eksport danych z programu FAKT do płatnika, import w płatniku oraz weryfikacja dokumentów zaimportowanych, a także wysyłka dokumentów do ZUS przebiegły bezbłędnie.
W programie FAKT naliczanie nowej składki na Fundusz Emerytur Pomostowych jest przygotowywane od wersji 2010.01, która zostanie udostępniona na naszej stronie internetowej najdalej w przyszłym tygodniu. Wcześniejsze dodanie do programu funkcji naliczania tej składki było niemożliwe, gdyż program płatnik obsługujący rozliczanie tej składki został udostępniony do pobierania z dniem 01.01.2010. Brak możliwości wcześniejszego pobrania płatnika wersji 8.001 uniemożliwił przygotowanie funkcji eksportu z FAKT-a do płatnika składek na FEP i przeprowadzenie testów.
Źródło: fakt.home.pl/forum/viewtopic.php?t=1435


Temat: Nasze emerytury
Lewica chce pomostówek dla nauczycieli

Lewica pomoże rządowi odeprzeć prezydenckie weto w sprawie emerytur pomostowych w zamian za zgodę na wcześniejsze emerytury dla nauczycieli - donosi "Gazeta Wyborcza".

Dziennik przypomina, że nowa ustawa o emeryturach pomostowych jest po pierwszym czytaniu w Sejmie. Zakłada, że będą one przysługiwały 270 tys. osób spośród 1,1 mln, które mają dziś prawo do wcześniejszych emerytur. Nie ma w tej grupie nauczycieli. Prezydent Lech Kaczyński zapowiedział, że ustawę zawetuje. Przy odrzucaniu ewentualnego prezydenckiego weta PO będą potrzebne głosy lewicy.

SLD i związkowcy domagają się, by w 2009r. z przywileju wcześniejszej emerytury mogliby skorzystać tylko ci nauczyciele, którzy ukończyli 55 lat, w 2010 r. - 56-letni, w 2011 r. - 57-letni i tak dalej, aż dojdzie do powszechnie obowiązującego wieku emerytalnego.

"Nie przyjmiemy teraz takiej propozycji. Ustawę przeprowadzimy przez Sejm w kształcie takim jak dotychczas"

Drugie ustępstwo proponowane przez związkowców: wcześniejsza emerytura tylko dla "liniowych" nauczycieli, tzn. dla tych, którzy pracują z dziećmi na lekcjach. Z puli uprawnionych wypadliby m.in. pracownicy ośrodków metodycznych, kuratoriów, bibliotekarze czy pedagodzy

Lewicy pomysł się podoba. "Zgoda na naszą propozycję pomogłaby rządowi uratować ustawę, a jednocześnie rozwiązała poważny konflikt społeczny. W dodatku przy nowym, mniej korzystnym niż dotąd naliczaniu emerytur mało któremu nauczycielowi będzie się opłacała wcześniejsza emerytura" - wyjaśnia szef klubu Lewicy Wojciech Olejniczak.

"Nie przyjmiemy teraz takiej propozycji. Ustawę przeprowadzimy przez Sejm w kształcie takim jak dotychczas" - zapowiada szef doradców premiera minister Michał Boni.
Źródło: dobrynauczyciel.fora.pl/a/a,304.html


Temat: Sytuacja na kolei (strajki)

Pikieta kolejarzy w stolicy

Sekcja Krajowa Kolejarzy NSZZ "Solidarność" zorganizuje w czwartek w południe pikietę przed Kancelarią Premiera w Warszawie. Związkowcy będą bronić dotychczasowego systemu emerytalnego dla kolejarzy. W przypadku "negatywnego przyjęcia" przed rząd ich postulatów, kolejarze grożą, że pod koniec lipca przeprowadzą strajk generalny.

Sekcja Krajowa Kolejarzy przesłała w środę PAP pismo skierowane do premiera Donalda Tuska. Zwróciła się w nim do szefa rządu o przyjęcie delegacji pikietujących kolejarzy, która chce wręczyć premierowi petycję. "Wielokrotnie składaliśmy (...) do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wykazy prac i pracowników pracujących w warunkach szczególnych i o szczególnym charakterze (...). Bezpośrednie rozmowy z Panią Jolantą Fedak (minister pracy i polityki społecznej) nie przyniosły oczekiwanego przez kolejarzy rezultatu, czego dowodem jest załącznik do projektu ustawy o emeryturach pomostowych" - poinformowano w piśmie. "Nie możemy się także zgodzić ze sposobem naliczania wysokości emerytury dla odchodzących (...) Mamy nadzieję, że tym razem, Rząd RP potraktuje poważnie kolejarzy i utrzyma dotychczasowy system emerytalny dla kolejarzy zatrudnionych w PKP przed 1 stycznia 1999 roku" - napisano. W przypadku "negatywnego przyjęcia" przez rząd postulatów zawartych w petycji, Sekcja Krajowa Kolejarzy "S" na przełomie czerwca i lipca br. może przeprowadzić strajk ostrzegawczy na wybranych węzłach kolejowych, a pod koniec lipca strajk generalny "kroczący" - co 5 godzin do akcji miałby przyłączyć się kolejny węzeł.

W ubiegłym tygodniu minister Fedak zapowiedziała, że projekt ustawy o emeryturach pomostowych powinien być gotowy jesienią tego roku. W maju przedstawiła założenia do projektu oraz listę zawodów uprawnionych do tego świadczenia. Zgodnie z założeniami projektu, emerytury pomostowe będą wypłacane osobom urodzonym w latach 1949-68, pracującym w najtrudniejszych warunkach lub wykonującym prace, w których odpowiadają za bezpieczeństwo innych, i które wymagają największej sprawności psychofizycznej.

Nie wszystkie zawody, które w myśl obowiązujących przepisów do końca tego roku miały prawo do wcześniejszych emerytur, będą mogły otrzymać emerytury pomostowe. Przywileje emerytalne mogą stracić m.in. artyści, dziennikarze, większość kolejarzy, a także nauczyciele.

http://ww6.tvp.pl/837,20080618737521.strona
Źródło: wawkom.waw.pl/forum/viewtopic.php?t=3232


Temat: Wersja testowa 2010.01
Wersja 2010.01c 21.01.2010

Obsługa kolejnych deklaracji VAT w postaci elektronicznej (e-deklaracje).

Wersja 2010.01b 20.01.2010

-Jest już znana podstawa składki zdrowotnej na 2010 rok dla osób prowadzących działalność gospodarczą – została dodana do programu.

Wersja 2010.01a 19.01.2010

- Zostało poprawione generowanie przelewów wynagrodzeń pracowniczych tworzonych automatycznie przy wysyłaniu danych do systemu HomeBankingu w przypadku wielu rachunków bankowych.
- W tytule okien, w których zakres informacji został zawężony do danego rejestru / grupy - pokazuje się także nazwa wybranego rejestru/grupy.
- Zostało poprawione usuwanie zdalnych połączeń w przypadku zmiany adresu IP (wersja netFakt).
- Program uruchomiony na końcówce (wersja netFakt) zostanie automatycznie zaktualizowany, jeśli na serwerze zostanie wgrana nowa wersja.
- Deklaracja VAT-UE - zostały dodane nowe wzorce obowiązujące od 2010 roku, zmieniona została też częstotliwość drukowania tej deklaracji - miesięcznie lub kwartalnie - tak samo często jak VAT-7.
- Nowa składka ZUS – Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP) naliczana dla osób pracujących w trudnych warunkach – została dodana do programu. Jest obsługiwane naliczanie tej składki, przekazywanie jej do Programu Płatnika, oraz uwzględnianie jej na nowym – czwartym przelewie składek do ZUS. Obowiązuje dla wynagrodzeń od 1.01.2010.
- Została dodana druga linia adresu własnego firmy, jest to uwzględnione na wzorcach wydruków.
- Deklaracje rozliczeniowe za pracowników są wysyłane do Płatnika w nowym formacie XML (jest to wymagane przez Płatnika w wersji 8). Deklaracje dla właścicieli są wysyłane w starym formacie KDU. Parametr A207 pozwala na korzystanie ze starego formatu KDU, ale wtedy nie będą wykazywane w Płatniku składki na FEP.
- Zmieniła się ustawa o VAT. Program zawiera nowe typy dokumentów (uwzględniające podział importu usług na unijne i spoza UE) i nowe stawki VAT (uwzględniające podział dostawy towarów i świadczenia usług poza terytorium kraju) oraz nowe wzorce deklaracji VAT zawierające nowe informacje.
Źródło: fakt.home.pl/forum/viewtopic.php?t=1456


Temat: : Wcześniejsze emerytury (pomostowe)
Sekcja Krajowa Kolejarzy NSZZ "Solidarność" zorganizuje w czwartek w południe pikietę przed Kancelarią Premiera w Warszawie. Związkowcy będą bronić dotychczasowego systemu emerytalnego dla kolejarzy.

W przypadku "negatywnego przyjęcia" przed rząd ich postulatów, kolejarze grożą, że pod koniec lipca przeprowadzą strajk generalny.

Sekcja Krajowa Kolejarzy przesłała PAP pismo skierowane do premiera Donalda Tuska. Zwróciła się w nim do szefa rządu o przyjęcie delegacji pikietujących kolejarzy, która chce wręczyć premierowi petycję. "Wielokrotnie składaliśmy (...) do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wykazy prac i pracowników pracujących w warunkach szczególnych i o szczególnym charakterze (...). Bezpośrednie rozmowy z Panią Jolantą Fedak (minister pracy i polityki społecznej) nie przyniosły oczekiwanego przez kolejarzy rezultatu, czego dowodem jest załącznik do projektu ustawy o emeryturach pomostowych" - poinformowano w piśmie.

"Nie możemy się także zgodzić ze sposobem naliczania wysokości emerytury dla odchodzących (...) Mamy nadzieję, że tym razem, Rząd RP potraktuje poważnie kolejarzy i utrzyma dotychczasowy system emerytalny dla kolejarzy zatrudnionych w PKP przed 1 stycznia 1999 roku" - napisano.

W przypadku "negatywnego przyjęcia" przez rząd postulatów zawartych w petycji, Sekcja Krajowa Kolejarzy "S" na przełomie czerwca i lipca br. może przeprowadzić strajk ostrzegawczy na wybranych węzłach kolejowych, a pod koniec lipca strajk generalny "kroczący" - co 5 godzin do akcji miałby przyłączyć się kolejny węzeł.

W ubiegłym tygodniu minister Fedak zapowiedziała, że projekt ustawy o emeryturach pomostowych powinien być gotowy jesienią tego roku. W maju przedstawiła założenia do projektu oraz listę zawodów uprawnionych do tego świadczenia.

Zgodnie z założeniami projektu, emerytury pomostowe będą wypłacane osobom urodzonym w latach 1949-68, pracującym w najtrudniejszych warunkach lub wykonującym prace, w których odpowiadają za bezpieczeństwo innych, i które wymagają największej sprawności psychofizycznej.

Nie wszystkie zawody, które w myśl obowiązujących przepisów do końca tego roku miały prawo do wcześniejszych emerytur, będą mogły otrzymać emerytury pomostowe. Przywileje emerytalne mogą stracić m.in. artyści, dziennikarze, większość kolejarzy, a także nauczyciele.

źródło: PAP
Źródło: infokolej.pl/viewtopic.php?t=4437


Temat: 23% vatu chyba kogoś popier........
" Stopniowe obniżanie podatków i danin publicznych, obniżenie bezrobocia do średniej europejskiej, prywatyzacja dla zapewnienia wzrostu gospodarczego i wprowadzenie emerytur pomostowych. To niektóre z 73 obietnic, jakie podczas swojego expose w 2007 r. ogłosił Donald Tusk .


Z tych wszystkich zaplanowanych reform Platformie Obywatelskiej udało się właściwie zrealizować tylko wprowadzenie emerytur pomostowych. Wśród zapomnianych przez PO obietnic wciąż leży odłogiem wprowadzenie podatku liniowego, radykalne uproszczenie prawa gospodarczego, sposobu pobierania składek przez ZUS, ułatwienia dla przedsiębiorców oraz ograniczenie deficytu finansów publicznych. A także reforma emerytur mundurowych i - mało prawdopodobna ze względu na koalicję z PSL - reforma (a właściwie likwidacja) Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS).

Co mamy w zamian? Kompletnie
sprzeczną z postulatami PO podwyżkę VAT i strach przed jakąkolwiek decyzją, która nie spodobałaby się PSL.

- Ekipa Tuska wprowadziła dwie bardzo pozytywne reformy. Pierwsza, która przyniosła miliony złotych, to zmniejszenie emerytur dla funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa, a druga, liczona w miliardach złotych, to likwidacja emerytur pomostowych - chwali rząd Andrzej Szałamacha, prezes Instytutu Sobieskiego. - Ale oprócz tego unika innych działań, które niosłyby jakiekolwiek ryzyko finansowe dla koalicji rządzącej - podkreśla.

Tymczasem, zgodnie z wyliczeniami prof. Dariusza Rosatiego, tylko głęboka reforma KRUS pomogłaby zaoszczędzić w budżecie 5 mld zł rocznie, likwidacja przywilejów emerytalnych dla mundurowych nawet do 3 mld, a wydłużenie wieku emerytalnego - 3,5 mld. Razem 11,5 mld, czyli ponad dwa razy więcej niż 5 mld, jakie ma przynieść zapowiedziana przez rząd podwyżka podatku VAT o jeden punkt procentowy.

- Przy spełnieniu tych postulatów wyborczych można by dziś nie podnosić VAT-u - mówi Paweł Majtkowski, analityk Expandera. A Robert Gwiazdowski, specjalista w dziedzinie podatków Centrum im. Adama Smitha, dodaje, że spore oszczędności przyniosłoby również ograniczenie etatów urzędniczych, których za PO jest 550 tys., trzy razy więcej niż za czasów generała Jaruzelskiego.

Platforma przed zarzutami jednak umiejętnie się broni. Paweł Graś, rzecznik rządu mówi, że premier nie spodziewał się tak trudnej sytuacji gospodarczej i stąd niedotrzymane obietnice wyborcze.

- Kiedy przejmowaliśmy władzę było 7 procent wzrostu gospodarczego. Nikt nie przewidział kryzysu. Musieliśmy ratować kraj, kosztem założeń programowych. Bo jesteśmy partią, która nie boi się sprostać trudnym zdaniom. W końcu PO znaczy pełna odpowiedzialność - mówi Graś. I dodaje, że część z założeń została zrealizowana.

Zamiast zapowiadanych w swoim programie reform Platforma Obywatelska szykuje nowy plan finansowy. Jak udało się nam ustalić, oprócz zwiększonego o 1 procent podatku VAT ma się w nim znaleźć między innymi zamrożenie progu podatkowego i projekty zmian sposobu naliczania rent. Mają być uzależnione od zgromadzonego kapitału.

Od stycznia ZUS wyliczy je na podstawie kwoty, którą zgromadziliśmy na koncie emerytalnym i podzieli je przez statystyczną długość życia 60-latka. Następnie doliczy do naszego kapitału to, co wpłacilibyśmy pracując jeszcze 30 lat, chyba że wcześniej ukończyliśmy 60 lat. Ale to nie wszystko. Każdy rencista będzie mógł swobodnie dorabiać, bez groźby zmniejszenia świadczeń przez ZUS. Te zmiany są konsekwencją zmian w systemie emerytalnym wprowadzonym jeszcze w tamtym wieku. Groziły one, że po 2020 r. bardziej by się opłacało przechodzić na rentę niż na emeryturę - dla systemu emerytalnego byłoby to bardzo niebezpieczne.

Ekonomiści zdają się być zgodni, że szukanie oszczędności przez rząd uderzy po kieszeniach najbiedniejszych. "

http://katowice.naszemiasto.pl/artykul/516290,podwyzka-vat-za-brak-reform,id,t.html
Źródło: zapasowe.fora.pl/a/a,11182.html


Temat: Nasze emerytury
Lewica do rządu: pomożemy wam odeprzeć prezydenckie weto w sprawie emerytur pomostowych. Warunek? Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Choć nie dla wszystkich i nie na zawsze

To pomysł Związku Nauczycielstwa Polskiego, od kilku dni negocjowany z lewicą. Lewica już o nim rozmawiała z PSL, Platforma propozycję też zna.

Na razie sytuacja jest taka: rząd odmówił nauczycielom prawa i do dotychczasowych wcześniejszych emerytur, i do nowych przywilejów, tzw. emerytur pomostowych, już wiosną, na początku rozmów z oświatowymi związkami zawodowymi. I nadal nie ustępuje.

Nowa ustawa o emeryturach pomostowych przeszła pierwsze czytanie w Sejmie. Zakłada, że będą one przysługiwały 270 tys. osób spośród 1,1 mln, które mają dziś prawo do wcześniejszych emetytur. Ale prezydent Kaczyński już zapowiedział, że ją zawetuje.

Nie wiadomo więc, czy Platforma nie będzie musiała w końcu propozycji związkowców przyjąć. Bo głosy Lewicy będą się potrzebne przy odrzucaniu ewentualnego prezydenckiego weta. Dodatkowo opozycyjne kluby SdPl-NL i DKP też uzależniły poparcie dla rządowego projektu od porozumienia ze związkami.

Jaki jest pomysł związkowców i Lewicy? Wychodzi naprzeciw rządowych propozycji. Nie zakłada zachowania całości dotychczasowych przywilejów - czyli wcześniejszej emerytury dla nauczycieli po 30 latach pracy, w tym 20 w zawodzie. Związkowcy dorzucają jeszcze dwa kryteria.

Po pierwsze, wiek: w 2009 r. z przywileju wcześniejszej emerytury mogliby skorzystać tylko ci nauczyciele, którzy ukończyli 55 lat, w 2010 r. - 56-letni, w 2011 r. - 57-letni i tak dalej, aż dojdzie do powszechnie obowiązującego wieku emerytalnego i to zakończy żywot przywilejów. To znaczy, że trwałoby to pięć lat w wypadku kobiet, a dziesięć - u mężczyzn. Do tej pory nauczyciel mógł odejść na wcześniejszą emeryturę nawet w wieku 49 lat.

Drugie ustępstwo proponowane przez związkowców: wcześniejsza emerytura tylko dla "liniowych" nauczycieli, tzn. dla tych, którzy pracują z dziećmi na lekcjach. Z puli uprawnionych wypadliby m.in. pracownicy ośrodków metodycznych, kuratoriów, bibliotekarze, pedagodzy (o ile wcześniej nie przepracowali 20 lat bezpośrednio z dziećmi).

- To powinno być dla rządu atrakcyjne, bo ograniczyłoby liczbę uprawnionych do wcześniejszych emerytur. Obecnie "nauczyciele liniowi" to ok. 400 tys. spośród 600 tys. wszystkich - mówi prezes ZNP Sławomir Broniarz.

Lewicy pomysł się podoba.

- Spór o pomostówki dotyczy już teraz tylko nauczycieli - mówi szef Klubu Parlamentarnego Lewicy Wojciech Olejniczak. Wyliczył, że podczas sejmowej debaty nad pomostówkami większość poselskich pytań na "nie" dotyczyła właśnie nauczycieli. - Zgoda na naszą propozycję pomogłaby rządowi uratować ustawę, a jednocześnie rozwiązała poważny konflikt społeczny. W dodatku przy nowym, mniej korzystnym niż dotąd naliczaniu emerytur mało któremu nauczycielowi będzie się opłacała wcześniejsza emerytura.

Olejniczak nie ukrywa jednak, że chodzi mu też o polityczny interes lewicy. - To dla nas szansa, by się nie dać zepchnąć na margines - przyznaje.

SLD wspiera też pilotowany przez OPZZ obywatelski projekt ustawy o wcześniejszych emeryturach, który zakłada utrzymanie przywilejów przez większość grup zawodowych. Żąda, by Platforma zajęła się nim już teraz - przed ostatecznym głosowaniem w Sejmie nowej ustawy o emeryturach pomostowych. Ale tak się nie dzieje.

- Nie przyjmiemy teraz takiej propozycji. Ustawę przeprowadzimy przez Sejm w kształcie jak dotychczas - zapowiada "Gazecie" szef doradców premiera minister Michał Boni. - Bardzo nam zależy na utrzymaniu naszej koncepcji systemu emerytalnego. Nasza racja jest taka: dla budżetu i gospodarki, dla rodzin w Polsce jest konieczne, żebyśmy wszyscy dłużej pracowali. Nie chcemy więc z przyczyn politycznych robić w tym systemie wyłomu dla żadnej grupy zawodowej.

- Jeśli nas rząd nie posłucha, poprzemy prezydenckie weto, tak jak postąpiliśmy przy ustawie medialnej - grozi Olejniczak.

Ustawę trzeba uchwalić do końca roku. Inaczej nikt w kraju nie dostanie prawa do emerytur pomostowych.

Wpływowy polityk Platformy nieoficjalnie:- Jeśli będzie prezydenckie weto i konieczne będą negocjacje z Lewicą, zrobimy to tuż przed terminem.

Źródło: Gazeta Wyborcza
Źródło: dobrynauczyciel.fora.pl/a/a,304.html